Što zanima birače?
Predsjednika Republike Hrvatske biraju hrvatski državljani s navršenih 18 godina, na neposrednim izborima tajnim glasovanjem na vrijeme od 5 godina.
Za predsjednika Republike Hrvatske mogu biti birani hrvatski državljani s navršenih 18 godina.
Kandidaturu za predsjednika Republike Hrvatske mogu svojim potpisom podržati birači – svi hrvatski državljani s navršenih 18 godina.
Ne. Svaki birač može svojim potpisom podržati samo jednog kandidata za predsjednika Republike Hrvatske.
Glasovanje traje neprekidno od 7,00 do 19,00 sati.
Biračka mjesta zatvaraju se u 19,00 sati, a biračima koji su se tada zatekli na biralištu omogućit će se glasovanje.
Biračka mjesta zatvaraju se u 19,00 sati, a biračima koji su se tada zatekli na biralištu omogućit će se glasovanje.
Birač koji ima prebivalište u Republici Hrvatskoj biračko pravo na navedenim izborima ostvaruje u pravilu glasovanjem na biračkom mjestu na području Republike Hrvatske određenom prema njegovom prebivalištu.
Ako se birač s prebivalištem na području Republike Hrvatske na dan održavanja izbora zatekne na području Republike Hrvatske, ali izvan mjesta prebivališta ili u inozemstvu, biračko pravo može ostvariti:
- izvan mjesta prebivališta, na biračkom mjestu u Republici Hrvatskoj na čijem području se birač zatekne na dan održavanja izbora, ako je nadležnom upravnom tijelu županije ili Grada Zagreba, neovisno o mjestu upisa u registar birača, ili putem sustava e-Građani, najkasnije 10 dana prije dana održavanja izbora, podnio zahtjev za privremeni upis te mu je isti odobren;
- na biračkom mjestu određenom u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u inozemstvu, na čijem području se birač zatekne na dan održavanja izbora, ako je nadležnom upravnom tijelu županije ili Grada Zagreba ili diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u inozemstvu ili putem sustava e-Građani, najkasnije 10 dana prije dana održavanja izbora, podnio zahtjev za prethodnu registraciju te mu je ista odobrena;
- na bilo kojem biračkom mjestu u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu na čijem području se birač zatekne na dan održavanja izbora, ako je nadležnom upravnom tijelu županije ili Grada Zagreba, u kojem je upisan u registar birača, najkasnije 10 dana prije dana održavanja izbora, podnio odgovarajući zahtjev te mu je iznimno izdana potvrda za glasovanje izvan mjesta prebivališta (tzv. žuta potvrda), bez navođenja mjesta boravka na dan izbora.
Birač koji nema prebivalište na području Republike Hrvatske biračko pravo ostvaruje na biračkom mjestu određenom u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u inozemstvu.
Kad birač zbog teže bolesti, nemoći ili s obzirom na postojanje invaliditeta ne može pristupiti na biračko mjesto (jer je bolestan kod kuće, osoba s invaliditetom ili nepokretna osoba i sl.), a izrazi želju glasovati, obavijestit će o tome nadležno izborno povjerenstvo najranije tri dana prije dana održavanja izbora ili birački odbor do 12:00 sati na dan održavanja izbora.
Svaki birač koji želi pristupiti glasovanju na biračkom mjestu mora se prethodno identificirati u pravilu pomoću osobne iskaznice ili putovnice ili vozačke dozvole odnosno druge javne isprave s fotografijom temeljem koje se nedvojbeno može utvrditi identitet birača.
Ako birač na dan izbora pristupi glasovanju na biračkom mjestu određenom prema njegovom prebivalištu, a birački odbor utvrdi da birač nije naveden u izvatku iz popisa birača za to biračko mjesto, predsjednik biračkog odbora neće mu dozvoliti glasovanje, već će ga uputiti u najbliže upravno tijelo u županiji ili Gradu Zagrebu gdje može pribaviti potvrdu za glasovanje (tzv. plavu potvrdu - kojom birač dokazuje svoje biračko pravo na tom biračkom mjestu). Nakon što pribavi potvrdu za glasovanje, birač se može vratiti na svoje biračko mjesto, predati potvrdu za glasovanje biračkom odboru te ostvariti svoje biračko pravo odnosno glasovati.
Glasovanje se obavlja osobno, glasačkim listićem.
Glasuje se samo za kandidate navedene na glasačkom listiću.
Glasački listić popunjava se tako da se zaokružuje redni broj ispred imena kandidata za kojeg se glasuje.
Glasuje se samo za kandidate navedene na glasačkom listiću.
Glasački listić popunjava se tako da se zaokružuje redni broj ispred imena kandidata za kojeg se glasuje.
Nevažećim glasačkim listićem smatra se:
- nepopunjeni glasački listić
- glasački listić koji je tako popunjen da se ne može sa sigurnošću utvrditi za kojeg je kandidata birač glasovao
- glasački listić na kojem je birač glasovao za dva ili više kandidata.
Prigovor u postupku zaštite izbornog prava na predsjedničkim izborima imaju pravo podnijeti:
- političke stranke
- kandidati
- najmanje 100 birača
Prigovor zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja i u postupku izbora za predsjednika Republike Hrvatske podnosi se Državnom izbornom povjerenstvu u roku od 48 sati računajući od isteka dana kad je izvršena radnja na koju je stavljen prigovor.
Državno izborno povjerenstvo dužno je donijeti rješenje o prigovoru u roku od 48 sati od dana kada mu je dostavljen prigovor odnosno od dana kada su mu dostavljeni izborni materijali na koje se prigovor odnosi.
Protiv rješenja Državnog izbornog povjerenstva podnositelji prigovora imaju pravo žalbe Ustavnom sudu Republike Hrvatske, koja se podnosi Ustavnom sudu Republike Hrvatske putem Državnog izbornog povjerenstva u roku od 48 sati računajući od isteka dana kad je primljeno pobijano rješenje.
Smatrat će se da je žalba predana u roku ako je predana Državnom izbornom povjerenstvu prije nego što protekne spomenuti rok.
Ustavni sud Republike Hrvatske dužan je donijeti odluku o žalbi u roku od 48 sati od dana primitka žalbe.
Smatrat će se da je žalba predana u roku ako je predana Državnom izbornom povjerenstvu prije nego što protekne spomenuti rok.
Ustavni sud Republike Hrvatske dužan je donijeti odluku o žalbi u roku od 48 sati od dana primitka žalbe.