Preskočite na glavni sadržaj

Što zanima kandidate?

Zastupnike u Hrvatski sabor u XII. izbornoj jedinici biraju hrvatski državljani s navršenih 18 godina života koji su ujedno i pripadnici nacionalne manjine koja ostvaruje pravo na zastupljenost u Hrvatskom saboru.
Ako na dan provedbe izbora zastupnika u Hrvatski sabor birač bude upisan u izvatku iz popisa birača kao pripadnik nacionalne manjine koja ima pravo na zastupljenost u Hrvatskom saboru moći će, ovisno o svojem izboru, glasovati ili za listu izborne jedinice u kojoj ima prijavljeno prebivalište, odnosno XI. izborne jedinice ako nema prebivalište u Republici Hrvatskoj ili za kandidata te nacionalne manjine koji je u XII. izbornoj jedinici predložen. 
Neće moći glasovati i za listu izborne jedinice u kojoj ima prijavljeno prebivalište, odnosno za XI. izbornu jedinicu ako nema prebivalište u Republici Hrvatskoj i za kandidata nacionalne manjine u XII. izbornoj jedinici.
Za zastupnika može biti biran hrvatski državljanin s navršenih 18 godina života, pripadnik nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj koja ostvaruje pravo na zastupljenost u Hrvatskom saboru.
Pravo predlaganja kandidata za zastupnike nacionalnih manjina i njihovih zamjenika imaju 
  • političke stranke registrirane u Republici Hrvatskoj na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora, 
  • birači i 
  • udruge nacionalnih manjina.
Potpise su dužni su prikupiti svi ovlašteni predlagatelji – političke stranke registrirane u Republici Hrvatskoj na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora, birači i udruge nacionalnih manjina. 
Za pravovaljanost prijedloga kandidata za zastupnika nacionalnih manjina i njegovog zamjenika potrebno je prikupiti najmanje 100 potpisa birača pripadnika te nacionalne manjine.
Za pravovaljanost prijedloga kandidata za izbor zastupnika u Hrvatski sabor, kada pripadnici više nacionalnih manjina zajedno biraju jednog zastupnika u Hrvatski sabor, potrebno je prikupiti najmanje 100 potpisa birača pripadnika tih nacionalnih manjina.
U XII. izbornoj jedinici birači pripadnici nacionalnih manjina biraju zastupnike u 6 skupina nacionalnih manjina:
  • srpska nacionalna manjina,
  • mađarska nacionalna manjina,
  • talijanska nacionalna manjina,
  • češka i slovačka nacionalna manjina,
  • austrijska, bugarska, njemačka, poljska, romska, rumunjska, rusinska, ruska, turska, ukrajinska, vlaška i židovska nacionalna manjina te
  • albanska, bošnjačka, crnogorska, makedonska i slovenska nacionalna manjina.
Pripadnici srpske nacionalne manjine predlažu najmanje jednog, a najviše tri kandidata i njihove zamjenike.
Pripadnici mađarske predlažu jednog zastupnika i njegovog zamjenika.
Pripadnici talijanske predlažu jednog zastupnika i njegovog zamjenika.
Pripadnici češke i slovačke nacionalne manjine predlažu zajedno jednog zastupnika u Hrvatski sabor.
Pripadnici austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske nacionalne manjine predlažu zajedno jednog zastupnika u Hrvatski sabor.
Pripadnici albanske, bošnjačke, crnogorske, makedonske i slovenske nacionalne manjine predlažu zajedno jednog zastupnika u Hrvatski sabor.
Pripadnici srpske, mađarske i talijanske nacionalne manjine uz kandidata za zastupnika predlažu i kandidata za njegova zamjenika koji se bira zajedno s njim.
Pripadnici sljedećih skupina nacionalnih manjina predlažu samo kandidata za zastupnika, a njegovim zamjenikom postaje zastupnički kandidat koji je iza izabranog zastupnika dobio najviše glasova:
  • češka i slovačka nacionalna manjina,
  • austrijska, bugarska, njemačka, poljska, romska, rumunjska, rusinska, ruska, turska, ukrajinska, vlaška i židovska nacionalna manjina te
  • albanska, bošnjačka, crnogorska, makedonska i slovenska nacionalna manjina.
Pravo predlaganja kandidata na izborima zastupnika u Hrvatski sabor imaju sve političke stranke registrirane u Republici Hrvatskoj na dan stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora.
Kandidata za izbor zastupnika u Hrvatski sabor može samostalno predložiti jedna politička stranka, te dvije ili više političkih stranaka.
Političke stranke određuju na temelju odredbi svojih statuta ovlaštenog podnositelja prijedloga kandidata. 
Da, birač može svojim potpisom podržati više različitih prijedloga kandidata te nacionalne manjine.
Potpisi birača u postupku kandidiranja zastupnika i zamjenika pripadnika nacionalnih manjina koji se biraju u XII. izbornoj jedinici prikupljaju se isključivo na propisanom obrascu čiji sadržaj i oblik propisuje Državno izborno povjerenstvo za te izbore.
Ne, kandidatom se može biti samo na jednom prijedlogu kandidata i samo u jednoj izbornoj jedinici.
Prijedlozi kandidata moraju prispjeti Državnom izbornom povjerenstvu, najkasnije u roku od 14 dana od dana stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora.
Najkasnije 48 sati nakon što je prihvaćena i objavljena kandidatura, od kandidature za zastupnika u Hrvatski sabor u izbornoj jedinici u kojoj se biraju zastupnici nacionalnih manjina može odustati:
  • kandidat grupe birača pisanim očitovanjem ovjerenim po javnom bilježniku,
  • kandidat kojeg je predložila politička stranka odnosno udruga nacionalne manjine uz pisanu suglasnost političke stranke odnosno udruge nacionalne manjine i
  • politička stranka odnosno udruga nacionalne manjine koja je predložila kandidata.
Odustanak kandidata odnosi se i na njihove zamjenike.
Ako kandidat ili zamjenik umre u vremenu od dana objave liste kandidata, politička stranka, odnosno stranke ili udruge nacionalnih manjina koje su kandidirale tog zastupnika mogu umjesto njega predložiti novog kandidata, odnosno zamjenika, bez posebnih uvjeta za valjanost kandidature propisanih Zakonom o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, sve do 10 dana prije održavanja izbora.
Ako neki od kandidata umre nakon gore navedenog roka, zastupnika će zamijeniti njegov zamjenik. 
Pripadnici nacionalnih manjina biraju zastupnike u Hrvatski sabor pojedinačnim izborom tako da je za zastupnika izabran kandidat koji je dobio najveći broj glasova birača koji su glasovali.
Ako dva ili više kandidata dobiju isti broj glasova, izbori se ponavljaju.
Prigovor zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja ili u postupku izbora može podnijeti 
  • političke stranke,
  • osoba ovlaštena za zastupanje neovisne liste,
  • kandidati za zastupnike u Hrvatski sabor,
  • najmanje 100 birača ili najmanje 5% birača izborne jedinice u kojoj se provode izbori.
Ukoliko je kandidata za zastupnika nacionalne manjine predložilo više političkih stranaka prigovor će se smatrati pravovaljanim i kad ga je podnijela samo jedna politička stranka.
Prigovor zbog nepravilnosti u postupku kandidiranja i u postupku izbora zastupnika podnosi se Državnom izbornom povjerenstvu u roku od 48 sati računajući od isteka dana kad je izvršena radnja na koju je stavljen prigovor.
Državno izborno povjerenstvo dužno je donijeti rješenje o prigovoru u roku od 48 sati od dana kada je dostavljen prigovor, odnosno od dana kada su dostavljeni izborni materijali na koje se prigovor odnosi.
Protiv rješenja Državnoga izbornog povjerenstva podnositelj prigovora ima pravo podnijeti žalbu Ustavnom sudu Republike Hrvatske.
Žalba se podnosi Ustavnom sudu Republike Hrvatske putem Državnoga izbornog povjerenstva, u roku od 48 sati računajući od isteka dana kada je primljeno pobijano rješenje.
Ustavni sud Republike Hrvatske dužan je donijeti odluku o žalbi u roku od 48 sati od dana njezina primitka.