Preskočite na glavni sadržaj

Općenito

Izbori zastupnika u Hrvatski sabor održavaju se svake četvrte godine.
Predsjednik Republike Hrvatske donosi odluku o raspisivanju izbora zastupnika u Hrvatski sabor i saziva Hrvatski sabor na prvo zasjedanje.
Odlukom o raspisivanju izbora određuje se dan provedbe izbora. Dan provedbe izbora je neradni dan.
Od dana stupanja na snagu odluke o raspisivanju izbora do dana izbora zastupnika u Hrvatski sabor mora proteći najmanje 30 dana.
Zastupnike u Hrvatski sabor biraju, na temelju općeg i jednakoga biračkog prava, svi hrvatski državljani s navršenih 18 godina života. 
Za zastupnika u Hrvatski sabor može biti biran hrvatski državljanin s navršenih 18 godina života.
Mandat zastupnika izabranih u Hrvatski sabor traje 4 godine.
Mandat zastupnika nije obvezujući i oni nisu opozivi.
U Hrvatski sabor bira se 151 zastupnik:
  • 140 zastupnika u Hrvatski sabor, ne računajući zastupnike nacionalnih manjina i zastupnike koje biraju hrvatski državljani koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj, bira se tako da se područje Republike Hrvatske podijeli na deset izbornih jedinica (od I. do X.) te se u svakoj izbornoj jedinici bira 14 zastupnika u Hrvatski sabor,
  • 3 zastupnika u Hrvatski sabor biraju birački koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj na temelju lista u posebnoj XI. izbornoj jedinici i
  • 8 zastupnika u Hrvatski sabor biraju pripadnici nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj u posebnoj XII. izbornoj jedinici koju čini područje Republike Hrvatske. 
Izborne jedinice određene su Zakonom o izbornim jedinicama za izbor zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“, broj 114/23 i 125/23).
Državno izborno povjerenstvo će u roku od 48 sati od isteka roka za prispijeće lista, prihvatiti i u svim dnevnim novinama u Republici Hrvatskoj, na Hrvatskoj radioteleviziji i na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva www.izbori.hr objaviti sve pravovaljano predložene liste te imena i prezimena kandidata za svaku izbornu jedinicu.
Državno izborno povjerenstvo objavit će za svaku izbornu jedinicu zbirnu listu svih pravovaljanih predloženih lista u I.-XI. izbornoj jedinici te zbirne liste svih pravovaljano predloženih kandidata u XII. izbornoj jedinici.
Državno izborno povjerenstvo će u roku u roku od 48 sati od isteka roka za prispijeće lista dostaviti u sjedišta diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske sve prihvaćene liste za svaku izbornu jedinicu, kao i zbirnu listu izbornih lista svake izborne jedinice radi njihove javne objave.
Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski sabor ne sadrži izričito definiciju izborne promidžbe. Smatra se da izborna promidžba predstavlja skup radnji koje poduzimaju izborni sudionici u svrhu javnog predstavljanja i obrazlaganja svojih izbornih programa biračima.
Izborna promidžba počinje danom objave zbirnih lista izbornih jedinica od strane Državnog izbornog povjerenstva, a završava 24 sata prije dana održavanja izbora.
Pravilnost izborne promidžbe na izborima nadzire Državno izborno povjerenstvo.
Etičko povjerenstvo je nadstranačko tijelo općepriznatoga javnog ugleda koje priopćenjima i upozorenjima djeluje na promicanje i ostvarivanje etičkih i demokratskih načela u izborima.
Etičko povjerenstvo ocjenjuje ponašanje sudionika izbora tijekom izborne promidžbe i samog postupka izbora i provodi izvanupravni nadzor izborne promidžbe.
Na dan održavanja izbora do zatvaranja birališta kao i 24 sata prije dana održavanja izbora zabranjuje se svaka izborna promidžba, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, objavljivanje fotografija u sredstvima javnog priopćavanja, izjava i intervjua kandidata, te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.
Tijela za provedbu izbora su:
  • Državno izborno povjerenstvo 
  • izborna povjerenstva izbornih jedinica
  • općinska i gradska izborna povjerenstva
  • birački odbori.
Izborna povjerenstva imaju stalni i prošireni sastav.
Izborna povjerenstva izbornih jedinica imenuje Državno izborno povjerenstvo, dok općinska i gradska izborna povjerenstva imenuje izborno povjerenstvo izborne jedinice.
Stalni sastav izbornog povjerenstva čine predsjednik i dva člana, te njihovi zamjenici iz reda sudaca i istaknutih pravnika.
Prošireni sastav izbornog povjerenstva izborne jedinice određuje se po prihvaćanju, utvrđivanju i objavi stranačkih lista.
Prošireni sastav izbornog povjerenstva izborne jedinice čine po dva predstavnika većinske političke stranke, odnosno koalicije i dva dogovorno predložena predstavnika oporbenih političkih stranaka, odnosno koalicija sukladno stranačkom sastavu Hrvatski sabora i njihovi zamjenici.
Ukoliko se ne postigne dogovor o dva predstavnika političkih stranaka koje se prema stranačkom sastavu Hrvatskog sabora smatraju oporbenima, izbor dva člana proširenog sastava i njihovih zamjenika obavit će se kockom pred Državnim izbornim povjerenstvom i to između kandidata i zamjenika.
Članovi proširenog sastava izbornog povjerenstva izborne jedinice imaju sva prava i dužnosti stalnih članova izbornog povjerenstva izborne jedinice. 
Biračke odbore imenuju izborna povjerenstva izbornih jedinica na svojem području, dok biračke odbore u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske imenuje Državno izborno povjerenstvo, najkasnije pet dana prije dana održavanja izbora.
 
Birački odbor čine predsjednik i četiri člana, te njihovi zamjenici. Po dva člana i zamjenika određuje većinska politička stranka ili koalicija, a po dva člana i zamjenika oporbene političke stranke ili koalicije sukladno stranačkom sastavu trenutačnog saziva Hrvatskog sabora.
Političke stranke dužne su odrediti članove pojedinih biračkih odbora i dostaviti njihova imena nadležnim izbornim povjerenstvima najkasnije 8 dana prije dana održavanja izbora. Ne odrede li ih, odnosno ne dostave li njihova imena nadležnim izbornim povjerenstvima u tako određenom roku, nadležna izborna povjerenstva samostalno će odrediti članove biračkih odbora.
Predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik ne smiju biti članovi niti jedne političke stranke, a po mogućnosti trebaju biti pravne struke.
Predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik ne smiju biti članovi niti jedne političke stranke.
Državno izborno povjerenstvo određuje biračka mjesta u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske.
Izborno povjerenstvo izborne jedinice određuje biračka mjesta na prijedlog općinskih i gradskih izbornih povjerenstava na svom području.
Najkasnije deset dana prije dana održavanja izbora, Državno izborno povjerenstvo za biračka mjesta izvan Republike Hrvatske, a izborna povjerenstva izborne jedinice za područje Republike Hrvatske objavit će koja su biračka mjesta određena, s naznakom koji će birači glasovati na pojedinom mjestu.
 
Glasovanje traje neprekidno od 7:00 do 19:00 sati. 
U sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava glasovanje traje dva dana, s tim da završava na dan kada završava glasovanje u Republici Hrvatskoj.
Biračka mjesta zatvaraju se u 19:00 sati, a biračima koji su se tada zatekli na biralištu omogućit će se glasovanje. 
Rezultate izbora zastupnika u Hrvatski sabor izbora utvrđuje Državno izborno povjerenstvo.
Kad Državno izborno povjerenstvo utvrdi rezultate glasovanja za zastupnike bez odlaganja će objaviti: 
  1. broj birača upisanih u popise birača, broj birača koji su glasovali u svakoj izbornoj jedinici, imena i prezimena kandidata s te liste s brojem preferiranih glasova, koliko glasova je dobila pojedina lista u izbornoj jedinici i koliko je bilo nevažećih glasačkih listića,
  2. broj zastupničkih mjesta koje je dobila svaka lista, te imena i prezimena kandidata koji su izabrani za zastupnike i 
  3. ime i prezime kandidata i njihovih zamjenika koji su izabrani u svakoj izbornoj jedinici u kojoj se bira zastupnik nacionalnih manjina i njegov zamjenik 
Rezultati izbora objavljuju se i na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva www.izbori.hr.